Ve dnech 19. a 20. srpna 2016 bude město Valtice patřit všem, kteří mají rádi dobré víno, dobré jídlo a dobrou hudbu z Moravy i Rakouska, a co hlavně, dobré lidi kolem sebe. Třetí ročník festivalu, bude  pokračovat jako přehlídka vybraných moravských a rakouských vinařství, které se představí v rámci řízených degustací a připraveného doprovodného programu Putování za vinaři – v krásných prostorách nově zrekonstruované jízdárny státního zámku Valtice.

Chybět nebude ani široký doprovodný program akce konaný na zámku  Valtice a na náměstí Svobody ve Valticích, v rámci nějž proběhne řemeslný jarmark, výstava zemědělských strojů, výstava výtvarných děl s názvem ZUKUNST a pro milovníky cyklistiky je připraven závod horských kol, který odstartuje na náměstí ve Valticích v sobotu v poledne.

 program festivalu

Festival samotný je zaměřený na kulturní pohraniční výměnu mezi Českou republikou a Rakouskem, klade si za cíl představit široké veřejnosti Lednicko-Valtický areál, ale také oblast blízkého pohraničí a přiblížit široké veřejnosti tuto jedinečnou vinařskou oblast, která kromě špičkového vína nabízí nespočet dalších možností volnočasových aktivit.

Víno bez hranic je v první řadě slavností cestovního ruchu, gastronomie, dobrého jídla a pití, kultury a hudby a především dobré, přátelské a pohodové nálady. Festival, tak jak my jej vidíme a připravujeme, si klade za svůj hlavní cíl vytvořit novou tradici společného, příhraničního setkávání dvou národů, které ve své historii několik století společně vytvářely kulturu kulinářskou, umění i kulturu mezilidských vztahů a v neposlední řadě i kulturu řemesel a výroby vína, která je typická pro tento kraj.
Kvalitní hudba, gastonomické zážitky, výtvarné umění a především dobré víno z Moravy a našich sousedů, můžete očekávat o třetím srpnovém víkendu na zámku ve Valticích

Pivobrani

Festival je v letošním roce rozšířen také o nabídku minipivovarů a pivovarů. Návštěvníci budou moci ochutnat více jak 40 značek piva. Představí se například: Sedlčanský pivovar Krčín, Rodinný pivovar Bravůr, Minipivovar Lišák Topolany, pivovar Kláštěr, Pivovar Černá Hora, Lobkowicz a pivovar Rychtář.

Hudební program

Festivalový  program je  zaměřen na nejširší vrstvy návštěvníků, abychom jim zpříjemnili pobyt v letních měsících v regionu.

Untitled-1

Výtvarné umění

ZUKUNST – Fine Art
Výstava Zukunst 2016 je součástí multižánrového festivalu Víno bez hranic/Wein kennt keine Grenzen, který proběhne 19.-20. srpna 2016 ve Valticích, na česko-rakouském pohraničí. Už z názvu vyplývá několik významových rovin, jak na tuto kulturní událost nahlížíme. Jde o slovní hříčku obsahující předložku ZU, kterou chápeme jako K nebo K SOBĚ, a samozřejmě KUNST, tedy umění. Spojení obou nám evokuje ZUKUNFT – BUDOUCNOST – „ZUKUNST“.
Když vezmeme v potaz historické a geopolitické souvislosti, vyvstane nám na mysli množství impulsů, které si přímo žádají o další použití. Zukunst 2015 bude pokračovat v budování zajímavé kulturní platformy, která má za úkol reflektovat výtvarné dění na obou stranách hranice a zároveň obohatit komunitní život a turistický ruch v tomto regionu. Druhý ročník bude obsahovat, jak tradiční umělecké médium – malbu, tak keramiku, či další prvky užitého umění.  Ve Španělské jízdárně Valtického zámku představíme tvorbu více než třiceti českých a rakouských malířů, keramiků, většinou mladší generace, která již nezažila Železnou oponu a umělecky již vyrůstala bez ní.

Sport

V rámci festivalu proběhne také doprovodný sportovní program – Kolo bez hranic. Závod horských kol ze zaměří na účelné využití volného času občanů bez rozdílu věku.
Veřejný závod horských kol bude přístupný všem zájemcům, registrovaným i neregistrovaným cyklistům, turistům, hobby jezdcům i těm, kteří se prostě budou chtít pouze projet malebným krajem vinařských stezek v pohraničí i na rakouském území.
Akce sice nese název veřejný závod horských kol, ale v žádném případě zde nepůjde o vrcholové výkony, podnik není zařazen ani do žádného domácího či zahraničního cyklistického žebříčku či seriálu. Z tohoto důvodu nemusí mít nikdo ze zájemců obavy a může se směle postavit se svým bicyklem, horských, trekingovým nebo cyklokrosovým kolem, směle na pomyslný start. Pořadatelé připraví všem malým i velkým účastníkům bezpečnou jízdu a věří, že prožitky ze sportu přispějí k výborné a pohodové víkendové náladě, která bude pokračovat pestrým programem v rámci festivalu „Víno bez hranic“.

Víno

V rámci festivalu budete moci  ochutnat vína Lednicko valtického areálu a rakouská vína z Weinviertelu, zejména populární valtická vína (letos již RR a SZ se značkou VOC Valtice), červená vína ze Schrattebergu (dvě červená vína z obce mezi 100 nejlepšími rakouskými víny – cena Falstaffa), rovněž vína DAC Weinviertel z Hernbaumgartenu a okolí budou stát za zastavení se a ochutnání.

Gastronomie

Víno jistě nebude chybět, přátelé kulinářského umění však mohou  ochutnávat kuchařům přímo z pánve, jak z české tak i rakouské. Do slavnosti mlsných jazýčků a tím by Víno bez hranic být mělo se přímo v degustačním sále zapojí valtická restaurace Albero v čele s šéfkuchařem Milanem Hoštickým a protiváhu bude vytvářet schrattenberská restaurace Zesch, která nabídne to nejlepší z rakouského gurmánského požitkářství – Tafelspitz s jablkovým křenem (ovar z hovězí květové špičky) a další speciality. Jak rakouská, tak moravská jídla budou podávaná ve formě malých degustačních porcí a bonviváni tak mohou ochutnat v jednom dnu mnoho a mnoho jídel. To spolu s množstvím představovaných vín může vytvořit neobvyklý zážitek, který člověka potká jen několikrát za život.