Termín festivalu Víno bez Hranic je plánovaný na 25. – 26.9.2020

program festivalu

Festival samotný je zaměřený na kulturní pohraniční výměnu mezi Českou republikou a Rakouskem, klade si za cíl představit široké veřejnosti Lednicko-Valtický areál, ale také oblast blízkého pohraničí a přiblížit široké veřejnosti tuto jedinečnou vinařskou oblast, která kromě špičkového vína nabízí nespočet dalších možností volnočasových aktivit.

Víno bez hranic je v první řadě slavností cestovního ruchu, gastronomie, dobrého jídla a pití, kultury a hudby a především dobré, přátelské a pohodové nálady. Festival, tak jak my jej vidíme a připravujeme, si klade za svůj hlavní cíl vytvořit novou tradici společného, příhraničního setkávání dvou národů, které ve své historii několik století společně vytvářely kulturu kulinářskou, umění i kulturu mezilidských vztahů a v neposlední řadě i kulturu řemesel a výroby vína, která je typická pro tento kraj.
Kvalitní hudba, gastonomické zážitky, výtvarné umění a především dobré víno z Moravy a našich sousedů, můžete očekávat o třetím srpnovém víkendu na zámku ve Valticích

Hudební program

Festivalový  program je  zaměřen na nejširší vrstvy návštěvníků, abychom jim zpříjemnili pobyt v letních měsících v regionu.

Sport

V rámci festivalu proběhne také doprovodný sportovní program – Kolo bez hranic. Závod horských kol ze zaměří na účelné využití volného času občanů bez rozdílu věku.

Veřejný závod horských kol bude přístupný všem zájemcům, registrovaným i neregistrovaným cyklistům, turistům, hobby jezdcům i těm, kteří se prostě budou chtít pouze projet malebným krajem vinařských stezek v pohraničí i na rakouském území.
Akce sice nese název veřejný závod horských kol, ale v žádném případě zde nepůjde o vrcholové výkony, podnik není zařazen ani do žádného domácího či zahraničního cyklistického žebříčku či seriálu. Z tohoto důvodu nemusí mít nikdo ze zájemců obavy a může se směle postavit se svým bicyklem, horských, trekingovým nebo cyklokrosovým kolem, směle na pomyslný start. Pořadatelé připraví všem malým i velkým účastníkům bezpečnou jízdu a věří, že prožitky ze sportu přispějí k výborné a pohodové víkendové náladě, která bude pokračovat pestrým programem v rámci festivalu „Víno bez hranic“.

Víno

V rámci festivalu budete moci  ochutnat vína Lednicko valtického areálu a rakouská vína z Weinviertelu, zejména populární valtická vína (letos již RR a SZ se značkou VOC Valtice), červená vína ze Schrattebergu (dvě červená vína z obce mezi 100 nejlepšími rakouskými víny – cena Falstaffa), rovněž vína DAC Weinviertel z Hernbaumgartenu a okolí budou stát za zastavení se a ochutnání.

Gastronomie

Víno jistě nebude chybět, přátelé kulinářského umění však mohou  ochutnávat kuchařům přímo z pánve, jak z české tak i rakouské. Do slavnosti mlsných jazýčků a tím by Víno bez hranic být mělo se přímo v degustačním sále zapojí valtická restaurace Albero v čele s šéfkuchařem Milanem Hoštickým a protiváhu bude vytvářet schrattenberská restaurace Zesch, která nabídne to nejlepší z rakouského gurmánského požitkářství – Tafelspitz s jablkovým křenem (ovar z hovězí květové špičky) a další speciality. Jak rakouská, tak moravská jídla budou podávaná ve formě malých degustačních porcí a bonviváni tak mohou ochutnat v jednom dnu mnoho a mnoho jídel. To spolu s množstvím představovaných vín může vytvořit neobvyklý zážitek, který člověka potká jen několikrát za život.